Centra pro předškolní děti slaví úspěch!

5.9.2010

Nový školní rok je opět tady, a přestože vzpomínky na krásné zážitky z letních prázdnin jsou ještě čerstvé, mnoho rodičů stojí před otázkou, jak skloubit náročnou pracovní dobu s péčí o své potomky. Ne všem se totiž podařilo zajistit svému dítěti místo v klasické školce a hledají proto novou alternativu. Tou může být projekt center pro předškolní děti (CPD) realizovaný ve spolupráci Hlavního města Prahy a pražských domů dětí a mládeže.

Tato centra zajišťují předškolákům ve věku od tří do šesti let dopolední celotýdenní program. Během něho se o děti stará tým kvalifikovaných a zkušených pedagogů, kteří vědí, jak pomocí interaktivních aktivit rozvíjet dětské smysly, rozum, paměť, myšlení, obratnost a řeč. Do CPD je možné děti přihlásit buď jednorázově na konkrétní den (cena 100,-Kč) nebo třeba na celý měsíc (cena 850,-Kč).

Tyto miniškoličky však nejsou výhradně záležitostí centrální části naší metropole, jedno takové CPD je možné nalézt například i v Čakovicích. Vedle dvaceti CPD, které fungují při pražských  domech dětí a mládeže, se tak tato městská část zapojila do unikátního projektu péče o předškolní děti. Zvláštností tohoto CPD je, že jej financuje přímo městská část Čakovice, která rovněž poskytla i prostory v budově bývalé školní družiny. Organizační a provozní záležitosti pak zajišťuje Dům dětí a mládeže Praha 9. „Již téměř rok fungující pobočka DDM v Čakovicích je pro naši městskou část rozhodně přínosem. Čakovice se neustále rozrůstají a tím pádem musí přibývat i nabídka aktivit pro děti předškolního i školního věku. Do budoucna bychom rádi provozovali vlastní Dům dětí a mládeže a zkušenosti z provozu CPD jsou pro nás velmi cenné. To je samozřejmě vize v horizontu tří – čtyř let. Bude to stát hodně peněz a úsilí, ale základní počin- existující CPD je již na světě a to je dobře,“ dodává Alena Samková, starostka MČ Čakovice.

Od začátku fungování čakovického CPD se vytvořila nejen stálá skupina zaměstnanců, podílejících se na chodu celé organizace,  ale také stálá skupina dětí, které ji pravidelně navštěvují. Celková kapacita je tak zcela vyčerpána a stejný vývoj se předpokládá i v letošním roce. Případní zájemci o další školní rok se však mohou formou pořadníku zaevidovat u DDM Praha 9.

Vzhledem ke značnému nárůstu poptávky po programu  se v průběhu podzimu rozběhne navíc i pilotní program odpoledního CPD, který rozšíří stávající nabídku nejen v Čakovicích, ale také v CPD Kostička na Praze 8.

O tom, že tento projekt slaví úspěch, není pochyb – centra jsou naplněna z 97%! Chcete-li tedy svým dětem zajistit místo v některém z našich CPD, určitě byste s přihláškou neměli otálet. I zde platí „čím dříve, tím lépe“.


Zpět na seznam