Centra pro předškolní děti

8.12.2009

Nenašli jste ve svém okolí školku? Řešíte dopolední hlídání a babička nemá čas? Chtěli byste pro svého předškoláka nejen dozor, ale i smysluplný program pod vedením zkušených lektorů? A za rozumnou cenu? Zkuste Centrum pro předškolní děti v nejbližším pražském domě dětí a mládeže!

Od nového roku se ve všech domech dětí a mládeže otevřou Centra pro předškolní  děti (CPD). Možná ho už ze svého DDM znáte – celé dopoledne si děti hrají s novými kamarády, ale zároveň rozvíjejí své dovednosti pod dohledem školeného pedagoga. Výhodou jsou malé skupinky, kterým se tak mohou dva lektoři plně věnovat. Ráno se všichni sejdou a začíná

denní rituál – ranní kruh, během něhož si děti sdělí své zážitky a rozpohybují se při cvičení. Pak je čeká první blok programu podle týdenního plánu, před druhou částí je čas na malou svačinku a nechybí ani pobyt na čerstvém vzduchu. Příjemné, hravé a inspirativní dopoledne zakončí hry podle vlastních představ a odpočinek. Po něm už přichází maminka a tatínek.

Jaký program na děti čeká? Tematické bloky jsou zaměřeny například na rozvoj logického myšlení, pozornosti, paměti, vnímání a prodlužování doby soustředění. Aby se budoucí školáčci lépe připravili na práci ve třídě, zkouší si řešit rébusy, hádanky a hlavolamy. Trénují vyjadřování, vypráví si o svých zážitcích, pocitech a přáních. Ideálním prostředkem jsou

divadelní hrátky či poslech pohádek. Správná výslovnost souvisí s hudebním sluchem, v CPD se pedagogové zaměřují i na hudební výchovu, zpěv, hru na různé nástroje a tanec. Veselá písnička děti potěší a osvěží, zároveň trénují paměť, když se učí její slova. Oblíbené jsou výtvarné aktivity – kreslení, modelování nebo práce s papírem. Předškoláčci se naučí rozpoznávat barvy, tvary a rozvíjet své prostorové vnímání. Všechny podobné činnosti podporují fantazii, estetické cítění a zlepšují třeba ovládání obyčejné tužky a pastelky, důležité pro správné psaní. Jistě vás trápí, že vaši potomci mají málo pohybu – i na to v CPD myslí.

Harmonický rozvoj duševních schopností není možný bez správného ovládání vlastního těla. Cvičení, skákání, běhání, lezení a tanec pomáhají zpřesnit jednotlivé pohyby a správně pak zvládat jemnou motoriku – například psaní.

Pražské domy dětí a mládeže nabízejí programy pro předškoláky už dlouho – formou různých dopoledních či odpoledních kurzů nebo aktivit. Centra pro předškolní děti představují logické vyústění mnohaleté práce s dětmi a mládeží všech věkových skupin. DDM mají dobré zázemí, školené a zkušené pedagogy, a navíc střediska téměř v každé městské části. Centra pomohou vyřešit nedostatek volných míst v mateřských školkách. Dopolední program pro předškoláky je adekvátně doplňuje a umožňuje rodičům  pracovat na zkrácený úvazek nebo si odpočinout během mateřské a rodičovské dovolené.

Od ledna nabídnou CPD všechny domy dětí a mládeže zřizované hlavním městem Prahou, tedy třináct středisek. Budou fungovat od 8 do 13 hodin a rodiče za program zaplatí 100 Kč za den či 850 Kč za měsíc.

Největší výhodou CPD je individuální přístup a malé skupinky, lektoři se mohou zaměřit na konkrétní, problematické oblasti svých svěřenců. Maximálně patnáctičlenný kolektiv je vhodný pro první kontakt s cizím prostředím bez rodičů. Přátelská atmosféra je motivuje, lépe se soustředí na všechny aktivity  a v klidu a vlastním tempem si přisvojují nové dovednosti. Samozřejmostí je zpětná vazba pro rodiče, kteří pak lépe vědí, v čem jejich potomek vyniká a na čem s ním musí pracovat. Cílem by tak měla být spolupráce – dětí, pedagogů i mamineka tatínků.


Zpět na seznam