Pražský filmový kufr vyhlásí 7. listopadu vítěze

29.10.2020

Dům dětí a mládeže v Praze 6 v tomto roce pořádá již 4. ročník soutěžního festivalu mladých filmařů Pražský filmový kufr. Jedná se o několikaměsíční projekt, který je určen dětem a mladým tvůrcům do 20 let. Letos bylo přihlášeno 165 snímků, nejlepší budou slavnostně vyhlášeny 7. listopadu během online FestDne.

Jedinci nebo tvůrčí týmy mohli od 1. května do 28. září 2020 přihlašovat své výtvory a porovnávat je se svými kolegy na internetových stránkách festivalu. Tam také běží do 23. října divácké hlasování o Cenu diváka. Filmy, plakáty a scénáře nakonec posoudí odborná porota tvořená zástupci mnoha filmových profesí, výtvarníky, pedagogy a dalšími odborníky.

Mladí tvůrci se mohli dle svého zájmu zamyslet nad jakýmkoli tématem a zpracovat ho podle svého zájmu a zaměření jako hraný, dokumentární, případně animovaný film. Pro milovníky filmového střihu byla určena kategorie film do minuty. Letos navíc dostali příležitost věnovat se třem zvláštním tématům: přírodě a všemu, co s ní souvisí, v kategorii Zeleným objektivem, vlastnímu světu a životu v něm v kategorii nazvané Moje místo, a problematice alarmujících sociálních jevů v sekci (Ne)bezpečnej svět. Do soutěže mohli nově zaslat i svůj nerealizovaný scénář nebo filmový plakát.

Již v předchozích ročnících, kterých se s více než 500 snímky zúčastnilo přes 1100 soutěžících, se potvrdilo, že tato přehlídka nabízí dětem a mladým lidem lákavý způsob, jak bez cenzury, kontroly a školních pravidel reflektovat svět kolem sebe za použití dnes už běžně dostupných a pro většinu i velmi atraktivních výrazových prostředků. Dostávají prostor k předvedení toho, co dělají s radostí a věnují tomu velkou část svého volného času. Jedině tak si ověří, jestli je jim nasloucháno a porozuměno. Jejich rodičům a pedagogickým pracovníkům umožňuje podpořit je v jejich tvořivosti, pomoci jim zhodnotit a kultivovat aktivitu, kterou jejich okolí někdy vnímá negativně jako něco zbytečného, nekvalitního nebo povrchního.

Nejlepší snímky ze všech kategorií a jejich autoři budou slavnostně oceněni 7. listopadu 2020 během online FestDne, který se vzhledem k mimořádné situaci uskuteční místo tradičního celodenního festivalového dne na www.prazskyfilmovykufr.cz.


Zpět na seznam